Pasquale Natuzzi

Natuzzi Group Başkanı ve Genel Müdürü Pasquale Natuzzi, kariyerine başladığında çok gençti. Bir marangozun oğlu olarak yalnızca 19 yaşındayken üç ortakla birlikte Taranto'da bir atölye açtı ve yerel pazar için kanepeler ve koltuklar üretmeye başladı.
1962 yılında Matera'ya taşındı ve ona dağıtım zorlukları ve mekanizmaları konusunda derinlemesine bir bilgi kazandıran ticari deneyime sahip olmaya başladı.
1967'de Pasquale Natuzzi yine Matera'da bu sefer endüstriyel ölçekte ilk aşkına geri döndü: Kanepe ve koltuk üretimi.
1972'de Natuzzi Salotti S.r.l'yi kurdu. Bir yıl sonra, Matera fabrikasını tümüyle yok eden bir yangını takiben Pasquale Natuzzi üretim tesisini, grubun halihazırdaki merkezi olan Santeramo in Colle'ye (Bari – İtalya) taşımaya karar verdi.

80'LERİN BAŞINDA
Pasquale Natuzzi ABD'ye yaptığı bir ziyaret sırasında radikal bir yön değişimini gerçekleştirecek bir fırsat gördü: Bir zamanlar yalnızca elit bir kesime hitap eden deri kanepeyi “demokratikleştirme” fırsatı.
1985'te özellikle Kuzey Amerikalı müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış bir şirket olan Natuzzi Upholstery Inc.'i New York'ta kurdu.
ABD'de, Mayıs 1993'te Wall Street'teki flotasyon tarafından da kanıtlanan başarıları Natuzzi'yi, kısa bir süre içinde grubun öncülüğünü kanıtladığı, genellikle Avrupa ve Uzak Doğu'daki diğer pazarları ele geçirmeye yönlendirdi.
1998'de, High Point'te (Kuzey Carolina) 60'ın üzerinde çalışan ve 8.000 metrekarelik geniş bir showroom'a sahip Natuzzi Americas ofislerini barındıran ve mimar Mario Bellini tarafından tasarlanan fütüristik görünümlü binanın açılışıyla grubun Amerika pazarıyla olan güçlü bağları bir kere daha kanıtlanmış oldu.
Kuzey Amerika genişlemesi devam ederken grup, hem Avrupa hem İtalya'daki varlığını güçlendirmeye başladı. Doksanlarda Pasquale Natuzzi'nin girişimiyle Divani & Divani by Natuzzi franchise zincirinin ilk mağazası Taranto'da açıldı. Zincirin başarısı, dünya çapında 285 Natuzzi mağazası (ağırlıklı olarak İtalya, İspanya, Fransa, İsviçre, Çin, Avustralya'da) ve ağırlıklı olarak ABD ve Kuzey Avrupa'da bulunan 327 Natuzzi Galerisiyle kanıtlandı.
Pasquale Natuzzi kariyerinin başında sahip olduğu tutkuyu koruyarak çalışmaya devam ediyor ve ürün inovasyonu ve araştırması, pazarlama, iletişim ve eleman eğitimi konusundaki yatırımlarla markanın güçlendirilmesi için yapılan stratejik faaliyetleri, geleceğin stratejilerini belirlemek için grubun yöneticileriyle birlikte çalışarak kişisel olarak denetliyor.

ULUSLARARASI ÖDÜLLER
Şirketin büyümesi, ortakların sayısının arttırılması ve bölgedeki büyümenin teşvik edilmesi amacıyla gösterilen bu kesintisiz çaba ve bağlılık, Bari Üniversitesi tarafından Aralık 2001'de verilen Eğitim Bilimleri Fahri Doktorası ile ödüllendirildi.
2008'de Pasquale Natuzzi Amerika Mobilya Onur Listesi'ne alındı. Böylece, bu onura hak kazanan ilk uluslararası kişilik oldu.
2010'da Milano'da 2010 Çin Ödülleri vesilesiyle İtalya-Çin Derneği, Natuzzi Group'a İtalyan Malı'nın Çin'deki varlığının en iyi kanıtı olarak Capital Elite ödülünü verdi.
2011'de Pasquale Natuzzi, ortaklar, satıcılar ve çalışanlar arasındaki ilişkileri geliştirmek, iyileştirmek ve bunlara fayda sağlamak için yaptığı yaratıcı çalışmalar sebebiyle İftira ve İnkarla Mücadele Birliği (ADL) tarafından Ömür Boyu Başarı Ödülü ile onurlandırıldı.
2015'te Pasquale Natuzzi, İtalyan Yetenek Derneği tarafından İTALYAN MALI için “2015 İtalyan Yeteneği Ödülü” adlı özel ödülle onurlandırıldı. Başbakanlık, Senato, Bakanlar Kurulu, Sanayi Bakanlığı, Tarım ve Ormancılık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Dış Ticaret Enstitüsü sponsorluğundaki girişim, gazetecilere ve dünyada İtalyan Malı'nı tanıtmak konusundaki "başarıya" adanmıştır.
2016 yılında Mobilya ve Tasarım alanında yılın CEO’su unvanını kazandı. Profesyonel finans ve endüstri sektörlerinde yılın en iyisini belirlemek ve seçmek üzere yıllık olarak verilen bu resmi tanınırlık, 4. "Premio Le Fonti" ödüllerinden gelmiştir.

BUGÜN
Natuzzi, elli yılı aşan zorluklar ve sezgilerden sonra İtalya'nın en büyük mobilya üreticisi ve dünya çapında sekiz üretim tesisi ve on iki ticaret ofisiyle sektöründe en büyük global erişime sahip olan oyuncusu olmuştur. Etik ve sosyal sorumluluk, inovasyon, endüstriyel uzmanlık ve değer zincirinin entegre yönetimi, Natuzzi Group'u bir pazar lideri haline getiren ve Natuzzi'nin lüks mal tüketicileri arasında dünyada en çok tanınan mobilya markası olmasını sağlayan güçlü özelliklerdir (Ipsos, 2015).
Pasquale Natuzzi bugün Santeramo'da yaşamaktadır, evlidir ve beş çocuk babasıdır.

Kurumsal natuzzi.com web sitesinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.


Bu web sitesi kişisel bilgiler toplamaz; oturum ve kalıcı çerezleri yalnızca pazarlama amaçlarıyla kullanır. Gizlilik Politikası